Shiba-inu

Shiba-inu je pes vyrovnaný, sebevědomý, živý, přívětivý, spontánní, upřímný....a také poněkud tvrdohlavý....mohli bychom popsat několik řádků a stále bychom nezískali přesný popis shibí povahy. Patří mezi původní japonská plemena. Ve své domovině je oceňována především jako neohrožený lovec - byla a je využívána především k lovu medvědů, prasat či jelenů. Je to svérázné plemeno milující člověka a zároveň velmi samostatné, vyžadující velký kus svobody. Neustále si vyžaduje pozornost svého okolí, chce, aby se všechno točilo kolem ní.

Výchova a výcvik shiby není úplně jednoduchý, potřebuje pána, který je pro ni dostatečně silnou osobností, poskytující jí ovšem určitou míru svobody v rozhodování. Shiba není vhodná pro člověka, který vyžaduje od svého psa bezmeznou poslušnost. Svého pána poslouchá především proto, aby se vyhnula zbytečným problémům. Pokud si u shiby získáte potřebnou autoritu a k výcviku přidáte její oblíbené pamlsky, máte vyhráno.

Shiba je velice samostatná a čistotná, celý den vydrží trpělivě čekat na svého pána, aniž by okolí obtěžovala zbytečným štěkáním a vytím. Všechny shiby jsou velmi zvědavé, chtějí se účastnit veškerého dění ve svém okolí a přímo milují, pokud je jim umožněn výhled z okna. Když zrovna nemají zajímavější činnost, vydrží celé hodiny sedět a pozorovat dění venku.

Shiba-inu se hodí na vesnici i do města. Vystačí si s běžnou procházkou, ale i sporotvně založeného majitele bude ráda doprovázet na pěších túrách. Shiba se hodí pro člověka klidného, vyrovnaného, s velkou mírou tolerance, smyslem pro humor a přirozenou autoritou. Takového člověka shibí skopičiny pobaví, je schopen přehlédnout a tolerovat drobné prohřešky a správně potrestat větší přestupky.